Velkommen til Esbjerg Kommune - Forside

Gå til hovedindhold (Tryk Enter)

Økonomiudvalget

Borgmesteren er formand for udvalget. De øvrige medlemmer er formændene for de seks øvrige politiske udvalg og to andre byrådsmedlemmer.

Økonomiudvalget har møde hver mandag. Møderne er lukkede.

Økonomiudvalget er kommunens centrale udvalg. De styrer kommunens økonomi og har hvert år ansvaret for at udarbejde et forslag til næste års budget.

Udvalget tager sig af sager om økonomi, planlægning, forvaltning, erhverv og personale.

Økonomiudvalget bistår de øvrige udvalg og har ansvaret for at koordinere tværgående opgaver og sikre, at alle har de bedst mulige grundlag for deres planlægningsopgaver.

Læs den samlede beskrivelse af udvalgets ansvarsområder i styrelsesvedtægten.

Mødekalender

Januar 2023

09MAN

16MAN

23MAN

30MAN

Februar 2023

06MAN

20MAN

27MAN

Marts 2023

06MAN

13MAN

20MAN

27MAN

April 2023

17MAN

24MAN

Maj 2023

08MAN

15MAN

22MAN

Juni 2023

05MAN

12MAN

19MAN

August 2023

07MAN

14MAN

21MAN

28MAN

September 2023

04MAN

11MAN

18MAN

25MAN

Oktober 2023

02MAN

09MAN

23MAN

30MAN

November 2023

06MAN

13MAN

20MAN

27MAN

December 2023

04MAN

11MAN

18MAN

Januar 2024

08MAN

15MAN

22MAN

29MAN

Februar 2024

05MAN

19MAN

26MAN

Marts 2024

April 2024

Maj 2024

Juni 2024

August 2024

September 2024

Oktober 2024

November 2024

December 2024

Medlemmer

Gå til side der omhandler Jesper Frost Rasmussen, Venstre
partilogo

Jesper Frost Rasmussen, Venstre

Borgmester, Formand for Økonomiudvalget

Gå til side der omhandler Jakob Lose, Venstre
partilogo

Jakob Lose, Venstre

Formand for Kultur & Fritidsudvalget

Gå til side der omhandler Henning Ravn, Venstre
partilogo

Henning Ravn, Venstre

Formand for Plan & Byudviklingsudvalget

Gå til side der omhandler May-Britt Andrea Andersen, Det Konservative Folkeparti
partilogo

May-Britt Andrea Andersen, Det Konservative Folkeparti

Formand for Sundhed & Omsorgsudvalget

Gå til side der omhandler Sabrina Bech Bartholin

Sabrina Bech Bartholin

Løsgænger

Gå til side der omhandler Diana Mose Olsen, Socialistisk Folkeparti
partilogo

Diana Mose Olsen, Socialistisk Folkeparti

Formand for Børn & Skoleudvalget

Gå til side der omhandler Jakob Lykke, Socialdemokratiet
partilogo

Jakob Lykke, Socialdemokratiet

Formand for Social & Arbejdsmarkedsudvalget

Gå til side der omhandler Jørgen Ahlquist, Socialdemokratiet
partilogo

Jørgen Ahlquist, Socialdemokratiet

Formand for Klima & Miljøudvalget

Ønsker du at kommentere på en sag?

Møderne i de politiske udvalg er i udgangspunktet lukkede, men borgere, foreninger og virksomheder har mulighed for at kommentere på et af dagsordenspunkterne.