Velkommen til Esbjerg Kommune - Forside

Gå til hovedindhold (Tryk Enter)

Aktivitets- og beskæftigelsestilbud

I Udviklingscenter Vest har vi en række aktivitets- og beskæftigelsestilbud der med garanti vil kunne passe til dig. 

Tilbuddene er primært rettet mod mennesker med sociale udfordringer og med fysiske og psykiske handicap.

Aktivitet og beskæftigelse er en naturlig og vigtig del af Udviklingscenter Vest.

Hvert tilbud er unikt - med stor grad af positivitet, fantastiske indretninger og er præget af høj faglighed. Medarbejderne møder borgerne ligeværdigt og med professionalisme, der gør de svære situationer i dagligdagen mindre svære.

Du har her mulighed for at få brugt dine sanser, om du er til kunst, havearbejde, samlebåndsarbejde, festivitas eller andet, der holder dig i gang, så er mulighederne mange.

Du kan læse om det enkelte tilbud her på siden.

Aktivitets og samværstilbud

Læs om Aktivitets og samværstilbud

Botilbud

Botilbud i Bramming, Esbjerg og Ribe

Du kan visiteres til et botilbud i hele kommunen. Visiteringen betyder at vi finder det helt rigtige sted, som passer til dig. 

Støtte til voksne i eget hjem

Få støtte i bofællesskab eller i eget hjem

Du kan visiteres til at få støtte, om du bor hjemme eller i bofællesskab. Bor du hjemme, er du tilknyttet en af adresserne på vores bofællesskaber.